1/12/2017

Cukier a nowotwory

Małgorzata Rusek
Choroby nowotworowe stają się istną plagą XXI wieku. Częstość zachorowań na nie ciągle rośnie i prognozuje się nawet, że wkrótce to one będą najczęstszą przyczyną zgonów - aktualnie są na drugim miejscu, po chorobach układu krążenia.


Jednym z elementów diety mających wpływ na rozwój nowotworów jest cukier - tak wszechobecny, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, ile go spożywa. W internecie można znaleźć sprzeczne informacje, że cukier karmi nowotwory albo że wcale nie wpływa na rozwój choroby. Jaka jest prawda? Zapraszam Was do przeczytania mojego artykułu na ten temat. Oczywiście opartego na dowodach naukowych!


Zdjęcie na licencji CC0, pixabay.com

Małgorzata Rusek / Dietetyk

Dietetyk z wykształcenia i pasji. Absolwentka SGGW w Warszawie. Kieruje się wiedzą opartą na dowodach naukowych, którą stale pogłębia zarówno samodzielnie, jak i uczestnicząc w szkoleniach i kursach. Wegetarianka i miłośniczka książek.

W przepisach często nie podaję ilości składników, chyba że jest to istotne, ponieważ są one zależne od indywidualnego zapotrzebowania.
Zalecenia odnośnie zdrowego odżywiania kieruję do zdrowych osób dorosłych o przeciętnej aktywności fizycznej. W przypadku innych osób mogą się one różnić.
Zdjęcia potraw oraz wszystkie teksty są mojego autorstwa i podlegają ochronie zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wykorzystywanie ich bez mojej zgody jest zabronione.

Copyrights @ 2016, Blogger Templates Designed By Templateism | Templatelib