9/20/2016

Gotowanie kukurydzy

Małgorzata Rusek

Gotowana kukurydza - słodka i chrupiąca. Przyrządzenie jej jest banalnie proste i ekspresowe. Kluczową kwestią jest, ile czasu ją gotować. Wypraktykowany przeze mnie idealny czas to 8 minut. Nie jest wtedy ani za twarda ani za miękka - po prostu pysznie chrupiąca. Oczywiście można ten czas dostosować do własnych preferencji, ale generalnie powinien on mieścić się w przedziale od 5 do10 minut. Nie więcej, a już na pewno nie 30 minut i dłużej - taka dosłownie "wygotowana na śmierć" kukurydza wcale nie jest smaczna, więc i po co tracić na to czas? Kwestia druga to dodawanie soli albo cukru do wody. Ja tego nigdy nie robię i naprawdę nie ma takiej potrzeby (a podobno jak się kukurydzę posoli to twardnieje - nigdy tego nie sprawdziłam, bo mi żal kukurydzę marnować 😁). I na koniec kwestia z czym taką kukurydzę podać? Według mnie sama w sobie jest tak smaczna, że dodawanie do niej czegokolwiek może wyjść tylko na gorsze.


Wykonanie:
  1. Kolby kukurydzy oczyścić z liści i włókien. Można je gotować w całości albo przełamać (tak, przełamać, nie przekroić) na pół.
  2. W tym czasie zagotować wodę (bez żadnych dodatków). Kukurydzę wrzucić na gotującą się wodę i od momentu ponownego zawrzenia gotować 8 minut - według mnie jest to idealny czas.
  3. Wyjąć, lekko wystudzić i zjeść albo wykorzystać do jakiejś potrawy.

Małgorzata Rusek / Dietetyk

Dietetyk z wykształcenia i pasji. Absolwentka SGGW w Warszawie. Kieruje się wiedzą opartą na dowodach naukowych, którą stale pogłębia zarówno samodzielnie, jak i uczestnicząc w szkoleniach i kursach. Wegetarianka i miłośniczka książek.

W przepisach często nie podaję ilości składników, chyba że jest to istotne, ponieważ są one zależne od indywidualnego zapotrzebowania.
Zalecenia odnośnie zdrowego odżywiania kieruję do zdrowych osób dorosłych o przeciętnej aktywności fizycznej. W przypadku innych osób mogą się one różnić.
Zdjęcia potraw oraz wszystkie teksty są mojego autorstwa i podlegają ochronie zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wykorzystywanie ich bez mojej zgody jest zabronione.

Copyrights @ 2016, Blogger Templates Designed By Templateism | Templatelib