7/31/2015

Tzatziki

Małgorzata Rusek
Lato w pełni, sezon grillowy w pełni, a do grilla dobrze pasują tzatziki. Ja mam jednak swoje ulubione zastosowanie dla tego słynnego greckiego sosu, o czym piszę w tym poście. W tzatzikach lubię ich orzeźwiający smak - połączenie lekko kwaskowatego, gęstego jogurtu ze świeżością ogórka i ostrością czosnku. Ja jeszcze obowiązkowo dodaję sporo świeżego kopru. Pycha, a na upały jak znalazł! Nie dziwota, że Grecy wymyślili ten sos, bo w końcu mają u siebie wysokie temperatury ;)
Podstawą tradycyjnych tzatzików powinien być co prawda jogurt grecki, ale osobiście używam po prostu gęstego jogurtu.Składniki:
na około 1 szklankę gotowego sosu
  • 1 małe opakowanie gęstego jogurtu naturalnego (150 g)
  • 1 duży ogórek wężowy (200 g)
  • 1-2 ząbki czosnku (5-10 g)
  • ½ pęczka koperku (10 g)

Wykonanie:
  1. Ogórka umyć, obrać i zetrzeć na drobnej tarce. Bardzo dokładnie odsączyć (na przykład odcisnąć na sicie).
  2. Czosnek obrać, bardzo drobno posiekać i rozetrzeć. Ilość czosnku dobrać do swoich preferencji ostrości ☺.
  3. Koperek umyć i pokroić.
  4. Wszystkie składniki dokładnie wymieszać i schłodzić przez przynajmniej godzinę w lodówce.

Całość dostarcza:

Małgorzata Rusek / Dietetyk

Dietetyk z wykształcenia i pasji. Absolwentka SGGW w Warszawie. Kieruje się wiedzą opartą na dowodach naukowych, którą stale pogłębia zarówno samodzielnie, jak i uczestnicząc w szkoleniach i kursach. Wegetarianka i miłośniczka książek.

W przepisach często nie podaję ilości składników, chyba że jest to istotne, ponieważ są one zależne od indywidualnego zapotrzebowania.
Zalecenia odnośnie zdrowego odżywiania kieruję do zdrowych osób dorosłych o przeciętnej aktywności fizycznej. W przypadku innych osób mogą się one różnić.
Zdjęcia potraw oraz wszystkie teksty są mojego autorstwa i podlegają ochronie zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wykorzystywanie ich bez mojej zgody jest zabronione.

Copyrights @ 2016, Blogger Templates Designed By Templateism | Templatelib