7/26/2015

Pasta z bobu z lubczykiem

Małgorzata Rusek
Dawno nie było przepisu na pastę do kanapek. Jako że bób zaczyna znikać ze straganów, postanowiłam jeszcze go wykorzystać do zrobienia prostej, pysznej pasty. Bób jest bogaty w białko, żelazo, cynk, kwas foliowy, zawiera dużo błonnika pokarmowego, dzięki czemu syci na długo. Wykorzystanie bobu do zrobienia pasty jest naprawdę fajnym rozwiązaniem, ponieważ nie jada się wtedy dużych ilości na raz i można dzięki temu uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości. Proponuję dodatkowo gotować bób bez przykrycia, co pozwala pozbyć się wzdymających substancji. W tej paście połączyłam bób z lubczykiem, co muszę przyznać, dało ciekawy efekt. Ważne, żeby nie przesadzić z ilością lubczyku, ma on być tylko przyprawą.Składniki:
  • 500 g bobu (ok. 320 g po obraniu)
  • 4 łyżki oleju rzepakowego (40 g)
  • lubczyk (suszony lub świeży) - do smaku
  • ⅓ łyżeczki soli (2 g)
  • 1 łyżeczka soku z cytryny

Wykonanie:
  1. Bób wypłukać, wrzucić na wrzątek i gotować około 5 minut od ponownego zawrzenia wody. Po ugotowaniu odcedzić i dokładnie przelać zimną wodą. Zostawić do całkowitego ostudzenia.
  2. Zimny bób obrać z łupinek i zmiksować z pozostałymi składnikami. Pastę przechowywać w lodówce.

Całość dostarcza:

Małgorzata Rusek / Dietetyk

Dietetyk z wykształcenia i pasji. Absolwentka SGGW w Warszawie. Kieruje się wiedzą opartą na dowodach naukowych, którą stale pogłębia zarówno samodzielnie, jak i uczestnicząc w szkoleniach i kursach. Wegetarianka i miłośniczka książek.

W przepisach często nie podaję ilości składników, chyba że jest to istotne, ponieważ są one zależne od indywidualnego zapotrzebowania.
Zalecenia odnośnie zdrowego odżywiania kieruję do zdrowych osób dorosłych o przeciętnej aktywności fizycznej. W przypadku innych osób mogą się one różnić.
Zdjęcia potraw oraz wszystkie teksty są mojego autorstwa i podlegają ochronie zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wykorzystywanie ich bez mojej zgody jest zabronione.

Copyrights @ 2016, Blogger Templates Designed By Templateism | Templatelib