9/26/2014

Jaglany budyń czekoladowy

Małgorzata Rusek
Nie wiem, kto jako pierwszy wpadł na pomysł zrobienia budyniu z kaszy jaglanej (podobnych przepisów jest w internecie pełno), ale zasługuje na kulinarnego Nobla. Robiąc ten budyń pierwszy raz, wzorowałam się na przepisie z bloga Jadłonomia na Rozpustny budyń jaglany. Jest przepyszny i jednocześnie zdrowy - zawiera bardzo wartościową (i uniwersalną) kaszę jaglaną, mleko, gorzką czekoladę i jest słodzony suszonymi daktylami. Mniam! Idealny na podwieczorek dla małych i dużych. Świetnie smakuje solo, jak i w towarzystwie świeżych malin czy orzechów.
Podaję moje ulubione proporcje, przy których wychodzi średnio gęsty budyń, nie za słodki, na pierwszym planie wyczuwa się pyszną gorzką czekoladę, daktyle nadają całości subtelnej słodyczy, ale nie dominują smakowo. Polecam!


 
Składniki:
na 1 porcję
  • 30 g kaszy jaglanej
  • 1 szklanka mleka (250 g)
  • 2 suszone daktyle (10 g)
  • 2 kostki gorzkiej czekolady (12 g)

Wykonanie:
  1. Kaszę jaglaną przepłukać na sitku pod bieżącą wodą i przelać wrzątkiem.
  2. Wrzucić do garnuszka, zalać mlekiem, dodać daktyle i gotować pod przykryciem około 15-20 minut aż kasza zmięknie.
  3. Dokładnie zmiksować blenderem, wrzucić czekoladę i mieszać aż się rozpuści.
  4. Najlepszy na ciepło, ale jak ktoś lubi, można jeść na zimno. Smacznego!

1 porcja (bez dodatków, z użyciem mleka krowiego 2% tłuszczu) dostarcza:

Cukry: 18,7 g

Można też zrobić budyń całkowicie bez cukru (czekolada zawiera cukier) - zamiast czekolady dodać kakao albo karob.

Małgorzata Rusek / Dietetyk

Dietetyk z wykształcenia i pasji. Absolwentka SGGW w Warszawie. Kieruje się wiedzą opartą na dowodach naukowych, którą stale pogłębia zarówno samodzielnie, jak i uczestnicząc w szkoleniach i kursach. Wegetarianka i miłośniczka książek.

W przepisach często nie podaję ilości składników, chyba że jest to istotne, ponieważ są one zależne od indywidualnego zapotrzebowania.
Zalecenia odnośnie zdrowego odżywiania kieruję do zdrowych osób dorosłych o przeciętnej aktywności fizycznej. W przypadku innych osób mogą się one różnić.
Zdjęcia potraw oraz wszystkie teksty są mojego autorstwa i podlegają ochronie zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wykorzystywanie ich bez mojej zgody jest zabronione.

Copyrights @ 2016, Blogger Templates Designed By Templateism | Templatelib